top of page
Vyhledat

Historie kuželkářského oddílu

Oddíl kuželek byl založen dne 23.11.1947. U zrodu oddílu kuželek byli členové Sokola a jeden z hlavních iniciátorů, fotbalista Jarda Skála, a pan hostinský Richard Wirzinger. Na I. valné hromadě 23.11.1947 byl zvolen první výbor kuželkářů. Valné hromady se tehdy zúčastnilo 25 členů a oddíl nesl název Kuželkářský klub Modrá hvězda. Zde byla domluvena také výstavba nové dvoudráhové kuželny, kterou měl pan Wirzinger postavit za přispění všech členů oddílu.


Dne 4.4.1948 bylo na IV. výborové schůzi usneseno upustit od výstavby kuželny z důvodu zákazu prodeje stavebních hmot a zákazu staveb. Navzdory tomu požádali kuželkáři o povolení stavby, které za pomoci Sokola obdrželi a v červnu 1948 začali s výstavbou. V květnu 1949 byla kuželna dostavěna, uvedena do provozu a začleněna hospodářsky do místního Sokola Litovel.


V červenci roku 1951 byl oddíl pověřen uspořádat mistrovství ČSR šestičlenných družstev. Startovala zde družstva z Prahy, České Třebové, Bratislavy a Brna. Za vzorné uspořádání mistrovství bylo uděleno litovelskému oddílu čestné uznání ústředního výboru Sokola a sekce kuželkářů.


V roce 1953 oddíl kuželek přešel do tělovýchovné organizace Rudá Hvězda Litovel.


V letech 1955-1957 došlo v oddílu ke stagnaci a soutěže se nehrály.


Příchodem pana Františka Hiermanna v roce 1958 obnovil kuželkářský oddíl svou činnost a byla utvořena dvě družstva, která hrála Okresní přebor.


Roku 1960 byl oddíl převeden do organizace Tatran Litovel.


V roce 1966 postoupilo I. mužstvo do krajského přeboru. Od tohoto roku se začíná projevovat větší zájem o kuželky i ze strany litovelských závodů. Oddíl pořádá turnaje na 60 hodů pro zaměstnance.


Od roku 1972 se začíná hrát memoriál Richarda Wirzingera a Jardy Skály, pravidelně každým rokem vždy v měsíci srpnu. Poslední 42.ročník byl uspořádán v roce 2015.


V 70. letech začal mezidružební styk s kuželkáři Planety Radebeul (Drážďany). V roce 2024 se konalo jubilejní 50. výročí setkání.


Po znárodnění pohostinství Modrá Hvězda se stala kuželna majetkem RAJ Olomouc, který však nejevil o údržbu zájem a stav kuželny se tak neustále zhoršoval. Byly situace, když se během deště hrál se zápas, a tak se musely do kuželny přistavět nádoby na zachycení vody. Situaci chtěl RAJ vyřešit tím, že kuželnu uzavře a udělá z ní sklad. Jen díky přispění MěNV v Litovli a bývalého ředitele Tesly Litovel pana Vurbala k tomu nedošlo a v roce 1981 byla sepsána s RAJ Olomouc dohoda, která zněla, že kuželna přechází pod správu TJ Tatran Litovel.


V roce 1981 byla provedena rekonstrukce starých asfaltových drah, které byly za 30 let ve velmi špatném stavu. Za finančního přispění Papcelu, Cukrovaru Litovel a JZD Červenka byl zhotoven nový povrch - zelený sadurit. Musíme přitom vyzdvihnout píli a pracovitost 35členného kuželkářského oddílu, který odpracoval bezmála 1500 brigádnických hodin.


Po tomto úspěchu chtěl oddíl zmodernizovat kuželnu automatickými stavěči. Hráči jezdili a radili se s oddíly, které již automatické stavění měly. Kuželkáři navštívili závody Papcel, Teslu, Cukrovar, JZD Červenka, JZD Náklo a hlavně výbor TJ Tatran Litovel a každý svým finančním přispěním pomohl k zakoupení jednoho automatického stavěče v hodnotě 90 000 Kč.


Druhý stavěč byl svépomoci postaven hlavně zásluhou pana Jaroslava Pěrušky, pana Lubomíra Čamka a kolektivu 12 kuželkářů. Členové oddílu se starali o kuželnu jako o vlastní majetek. Sami si vyrobili vraceče koulí, vybudovali hlediště, 2 šatny a sociální zařízení a položili gumové hrací pole. Bylo instalováno nové plynové topení a nové elektrické vedení.


To, co se provedlo v letech1982-1983 zůstane navždy zapsáno do historie oddílu kuželek. Bylo provedeno mnoho odborné a manuální práce lidmi plně zanícenými sportovní vášní pro vytvoření pěkného sportovního prostředí. 27.8.1983 byla konečně automatická dvoudráhová kuželna uvedena do provozu.


V roce 1990 přešla kuželna při privatizaci do majetku paní Elišky Macháčkové.


V červenci až srpnu roku 1995 si kuželkářský oddíl svépomoci provedl obnovu náhozových desek včetně výměny za linoleum, opravu saduritů u křížů a rekonstrukci dopadiště koulí.


Od roku 2001 jsme zprovoznili automatické počítáni hodů se zapisováním výsledků do počítače. Touto složitou operací za zabýval pan Dušan Žouželka, kterému velice pomáhal pan Rudolf Holčák, který ani nebyl členem oddílu.


V roce 2003 byly provedeny rozsáhlé opravy: výměna linolea v rozběžišti, oprava převodovek podavače koulí, zavedení teplé vody do sociálního zařízení, vymalování kuželny a tapetování šaten.


V roce 2005, po postupu mužů A do severomoravské divize v roce 2004, bylo instalováno projekční plátno a na sociálním zařízení byl zabudován sprchový kout firmou pana Jaroslava Pěrušky. Dorostenci pod vedením Jaroslava Čamka postoupili do 2. ligy, kde hráli až do roku 2012.


V roce 2011 družstvo mužů A postoupilo do 3. ligy a soutěžní utkání hrálo na pronajaté čtyřdráhové kuželně v Přemyslovicích. Takto vysokou soutěž totiž nebylo možné na litovelské dvoudráze hrát.


V roce 2012 družstvo dorostenců postoupilo do 1. ligy, kde odehrálo jednu sezónu.


V červenci 2016 došlo k těžkému rozhodnutí členů kuželkářského oddílu. Jelikož kuželna přestala splňovat podmínky pro udělení kolaudace pro mistrovská utkání, vysoké finanční náklady na provoz a údržbu rozhodly, že oddíl s vidinou možnosti výstavby nové kuželny ukončil pronájem v kuželně Modrá Hvězda. Kuželnu jsme vyklidili a předali panu Macháčkovi.


V letech 2016 – 2022 hrála družstva A + B svoje mistrovská utkání i tréninky na pronajaté čtyřdráhové kuželně v Přemyslovicích a družstvo C jezdilo na kuželnu do Šternberku. Družstvo dorostenců a žáků rovněž dojíždělo do Přemyslovic.


V roce 2022 družstvo mužů A sestoupilo z 3. ligy a hrálo Severomoravskou divizi v Prostějově, stejně jako družstvo C a dorostenci. V roce 2024 se však podařilo týmu A postoupit zpět do 3. ligy.


Zlomovým rokem byl pro litovelské kuželkáře rok 2023, kdy se podařila získat dotace od Národní sportovní agentury na projekt výstavby nové čtyřdráhové kuželny u fotbalového stadionu. Projekt finančně podpořil Tatran Litovel i město Litovel.

Comments


bottom of page