KUŽELKY VS BOWLING
Kuželky i bowling mají podobný základ, tedy porazit koulí co nejvíce kuželek. Jinak jsou ale mezi těmito dvěma sporty velké rozdíly. Jiný je počet kuželek, rozestavění i tvar. Zatímco kuželky se hrají s 9 kuželkami sestavenými do kosočtverce, bowling se hraje s 10 kuželkami postavených do tvaru trojúhelníku. Rozdíly jsou také v koulích. Kuželkářské koule jsou hladké bez děr a mají jednotnou váhu 2,85 kg, bowlingové koule mají vyvrtané tři díry pro prsty a různé hmotnosti. Jiný je také systém počítání a herní discplíny.
Bowling –
rozestavětní kuželek
Bowlingové koule
Kuželky –
rozestavětní kuželek
Kuželkářské koule
PRAVIDLA HRY
V kuželkářském sportu jsou základní tři disciplíny:
-
plné – hráč hází každým hodem do plného stavu devíti kuželek;
-
dorážka – hráč po prvním hodu do plných doráží dalšími hody kuželky, které zůstaly stát; po jejich doražení se celý způsob opakuje;
-
sdružené – hráč hází polovinu hodů do plných a polovinu v dorážkové.
V okresním přeboru tvoří družstvo 4 hráči, ve 3. lize 6 hráčů. V okresním přeboru se hraje na 2 drahách 100 hodů sdružených – na každé dráze nejprve 25 hodů do plných a poté 25 hodů dorážka. Ve 3. krajské lize se hází 120 hodů sdružených na 4 drahách – vždy nejprve 15 hodů do plných, poté 15 hodů dorážky. Mládež do 10 let hraje na 60 hodů, dorost na 100 hodů.
Zisk bodů družstva však neurčuje pouze to, které z družstev má vyšší celkové skóre. Hraje se na dílčí body – v okresním přeboru jich je 6, ve 3. lize 8. Družstvo, které celkově získá více bodů, dostává 2 dílčí body. Zbylé 4, respektive 6 bodů získávají hráči za výkony proti svým soupeřům. Za každou vyhranou dráhu získává daný hráč pomocný bod a dílčí bod získává ten z dvojice, který získá 3 nebo 4 pomocné body. Pokud by bylo skóre na pomocné body 2:2, získává dílčí bod ten, kdo má vyšší celkové skóre. V případě totožného skóre získá každý hráč 0,5 bodu.
Krása kuželek tedy spočívá v tom, že i neúspěch jednoho hráče nemusí znamenat prohru celého týmu. Stejně tak prohra v celkovém součtu bodů může znamenat remízu, nebo dokonce i výhru celého týmu.
Ukážeme si to na praktickém příkladu:
2 body za celkové skóre získal Rýmařov, jelikož na celkové skóre získal o 49 kuželek více než Litovel.
1 bod získal Ladislav Janáč z Rýmařova, jelikož soupeře porazil na dráhy 3:1.
1 bod získal Stanislav Brosinger z Litovle – na dráhy bylo sice skóre 2:2, ale pan Brosinger porazil soupeře na celkové skóre o 6 kuželek.
1 bod získal Lukáš Janalík, jelikož soupeře porazil na dráhy 3:1.
1 bod získali Jakub Mokoš a Kamil Axmann z Litovle, jelikože střídající soupeře porazili na dráhy 3:1.
1 bod získal Miroslav Stuchlík z Rýmařova, který sice se soupeřem remizoval na dráhy 2:2, ale soupeře porazil na celkové skóre o 5 kuželek.
1 bod získal Miroslav Talášek z Litovle, který sice se soupeřem remizoval na dráhy 2:2, ale soupeře porazil na celkové skóre o 15 kuželek.
Dílčí skóre tedy sice bylo 3:3, ale rozhodující 2 body získal Rýmařov za lepší celkové skóre.
Pokud by však Jiří Čamek z Litovle shodil o 6 kuželek víc a na celkové skóre vyhrál, tak by získal dílčí bod a dílčí skóre by bylo 4:2 pro Litovel a byť by Litovel měla nižší celkové skóre, brala by 1 bod za remízu (Rýmařov by získal další 2 dílčí body za celkové skóre by bylo 4:4).